Караванний або Арковий міст – стародавній міст через річку Мелес у місті Ізмір, побудований приблизно у 850 році до н. е. у стародавній державі Лідія (територія нинішньої Туреччини). Караванний міст зареєстрований у Книзі рекордів Гіннеса як «найстаріший датований міст у світі, який досі використовується».
Караванний міст має довжину близько 13 метрів і ширину 6 метрів, він має один 8,5-метровий проліт. Поверхня мосту вимощена з тесаного каміння, яке, за оцінками, було заготовлене у римський період у 2 столітті до нашої ери. Протягом довгих років пошкоджені ділянки кам’яної поверхні неодноразово ремонтували і підтримували в належному стані. Проте зараз оригінальна поверхня прихована під сучасним мостом. Поруч з історичною спорудою побудували залізобетонний міст, щоб досягти 17 метрів завширшки.
Міст називають Караванним, оскільки він переправляв каравани через річку Мелес. За часів заснування мосту це місце було східною межею стародавнього міста Смірна і слугувало його митною брамою. Вважається, що кількість караванів, які проходили через регіон, сягала трьох-чотирьох тисяч верблюдів на день. З часом, розвиток залізничного сполучення суттєво скоротив кількість караванів аж до зовсім незначної кількості на початку XX століття. А в 1950-х роках верблюдам заборонили вхід до міста, і каравани зникли повністю.
Місце розташування мосту також відоме за легендою як місце народження Гомера, автора епічних поем «Іліада» та «Одіссея». Легенда розповідає, що його мати Крітея назвала його Мелесігеном, тому що вона народила його на березі Мелесу.
Багато мандрівників відвідували Караванний міст і робили замальовки, отже наразі існує ціла колекція таких картин, гравюр і фото. Це дає можливість побачити міст за найкращих його часів, адже сьогодні і споруда і навколишня інфраструктура сильно змінились, і суттєво втратили естетичну привабливість.
Караванний міст – найстаріший датований міст, що досі використовується
Share on social networks